Ochotnicza Straż Pożarna w Sławnie

Ochotnicza Straż Pożarna w Sławnie

Na przełomie lat 1918-1919 powstała Ochotnicza Straż Ogniowa. Taka była ówczesna nazwa. Grono światłych obywateli miejscowości Sławno nie tylko położyło podpis pod aktem powołującym straż, ale i  tez wstąpiło w jej szeregi służąc dzielnie podstawowej sprawie i walce z czerwonym kurem.

Założycielami byli mieszkańcy Sławna w liczbie 24 osób przy poparciu właściciela majątku w Sławnie Bronisława Gąsiorowskiego, który został pierwszym Prezesem. Do najbardziej aktywnych organizatorów należeli: Józef Kszczot, Jan Madej, Paweł Malinowski, Kazimierz Biskup, Stanisław Włodarczyk. Dużo wniósł do okrzepnięcia tej młodej jednostki ks. Józef Witkowski. W sprawach organizacyjnych pomagał sekretarz gminy p. Wacław Jakubczyk.

Orkiestra OSP w Sławnie ? foto z 1932 roku Od lewej: Władysław Madej, Julian Skowroński, Antoni Biskup, Stanisław Ścierwicki, Kazimierz Ciesielski, z Grabowej, Jan Ziębaczewski, Ludwik Kurzyk i Jan Mierzwa z GrudzeniaW pierwszych latach istnienia jednostka była uboga, cierpiała na brak funduszy, sprzętu, pomieszczeń, a przede wszystkim doświadczenia. Członków OSP wyróżniał mały znaczek na klapie marynarki i czapce. W późniejszych latach każdy strażak szył sobie mundur  z białego lnianego płótna.

W kronice gminy Janków czytamy ? ? W roku 1922 zostało zniszczone 2/3 wsi Sławno przez pożar, który wybuchł z niewiadomych przyczyn i spaliło się doszczętnie 36 zagród, które do dzisiejszego ? 1925r. ? nie zdołano odbudować??

Z wspomnień zapisanych w powyższej  kronice wynika, że przełomowym był rok 1925 kiedy to z inicjatywy miejscowego ks. Józefa Witkowskiego i koła młodzieży wiejskiej urządzono kilka przedstawień i zabaw dochodowych. Zebrane pieniądze przeznaczono na zakup podstawowego sprzętu przeciwpożarowego: ręcznej sikawki i konnego wozu rekwizytowego.

W tym samym roku przystąpiono do gromadzenia materiału dna budowę remizy. Mieszkańcy okolicznych wsi zobowiązali się i wpłacili na ten cel 5% od podatku gruntowego. Materiał budowlany przekazali tez właściciele majątków: Przymusowa Wola, Stok, Mniszków i Sławno. Otrzymano wsparcie finansowe oraz materiałowe z Powiatowego Związku Straży Pożarnych w Opocznie. Do budowy stanęli solidarnie wszyscy, co przyniosło pożądany efekt i już jesienią 1926 roku po roku budowy remiza była ?pod dach?.

Mając własny lokal OSP rozwijała się i zdobywała doświadczenie w działaniu. W 1928 roku ze składek społecznych i funduszy własnych zakupiono instrumenty orkiestry dętej, która prowadziła swoją działalność przez blisko 20 lat. Po latach działalności z powodu braku fachowej opieki orkiestra zaniechała działalności a sprzęt uległ rozproszeniu.

W 1929 roku OSP w Sławnie powiększyła swoje zaplecze sprzętowe i  dysponowała dwoma konnymi wozami bojowymi oraz dwoma beczkowozami. Część sprzętu otrzymano w nagrodę za wysokie osiągniecia w wyszkoleniu.

W maju 1931 roku miejscowe społeczeństwo doceniając działalność OSP uhonorowało jednostkę Sztandarem z wizerunkiem patrona strażaków ? św. Floriana. Następne lata były okresem licznych sukcesów na zawodach i wielu udanych akcji bojowych.

Wojna w 1939 roku zdekompletowała szeregi braci strażackiej. Wielu strażaków brało udział w kampanii wrześniowej, przebywało w obozach jenieckich.  Okupant panosząc się zamienił na pewien czas remizę na obiekt wojskowy. Strażacy nigdy nie współpracowali z okupantem niemieckim, a wprost przeciwnie wielu z nich działało w organizacjach podziemnych: Armii Krajowej, Batalionach Chłopskich. Pomimo terroru okupacyjnego strażacy nigdy nie zapomnieli o swojej powinności niesienia pomocy podczas klęsk żywiołowych, a szczególnie przy pożarach.

W pierwszych dniach po wyzwoleniu strażacy stali się  stróżami porządku publicznego pełniąc całodobowe dyżury ? gotowi udzielić wszechstronnej pomocy mieszkańcom wsi. W czasie odwrotu wojsk niemieckich w styczniu 1945 roku strażacy zdobyli samochód wojskowy marki ?Ford?, który po przeróbce nadawał się do użytku przeciwpożarowego. Typowy wóz bojowy otrzymuje OSP w dziesięć lat później ? w 1955 r. Wóz ten był w posiadaniu OSP do lat siedemdziesiątych.

Działalność  OSP najbardziej rozkwitła w pierwszych latach powojennych ? jako jedyna organizacja była dobrze zorganizowana. W tym czasie na czele jednostki stali druhowie: Kazimierz Biskup, Franciszek Włodarczyk, Franciszek Śmigiel. Dyscyplina i dobre wyszkolenie bojowe przynosiły uznanie władz i społeczeństwa o czym świadczą liczne dyplomy uznania: min. ? Wojewódzka Rana Narodowa w Kielcach uchwałą z dnia 13 grudnia 1953 roku wyróżniła OSP w Sławnie dyplomem uznania za wybitne zasługi w pracy na odcinku ochrony przeciwpożarowej w zabezpieczeniu przed pożarami?.

Nie ma nic trwałego, zachodzą ciągłe zmiany, ubywają druhowie. W latach pięćdziesiątych z szeregów OSP na ?wieczna wartę? odeszli założyciele dh. Jan Madej, dh. Józef Kszczot, dh. Józef Wróblewski.

Lata sześćdziesiąte to czas ustabilizowanej pracy OSP, druhowie uczestniczą w szkoleniu, ćwiczeniach pokazowych, zawodach sportowo ? pożarniczych. Jednostka OSP Sławno wciąż należy do przodujących w powiecie. Rok 1968 był rokiem jubileuszowym ? jednostka obchodziła swoje 50 ?lecie powstania. Na uroczystość przybyły zaproszone jednostki wielu gości m.in. władze administracyjno polityczne z powiatu opoczyńskiego i gromady Sławno. Na uroczystej zbiórce na placu strażackim przy licznym udziale społeczeństwa druh Marian Malinowski w swoim wystąpieniu wspomniał przeszłość, prezentował ambitne dokonania oraz przedstawił plany rozwoju OSP na przyszłe lata. Najbardziej zasłużonych strażaków i działaczy OSP udekorowano odznaczeniami państwowymi, regionalnymi i resortowymi.

Lata siedemdziesiąte to dalszy okres rozkwitu jednostki. Jednostką kieruje druh Jan Kowalski jako Prezes a Naczelnikiem jest druh Franciszek Śmigiel. W roku 1974 powstaje drużyna młodzieżowa chłopców, która  odniosła wiele sukcesów na zawodach różnego szczebla.

Od lewej stoją: Marian Kowalski, Jan Nowak, Józef Górski, Władysław Kowalski, Stanisław Biskup, Roman Śmigiel, Jan Kędziora, Stanisław Kołodziejski, Stanisław Zimnicki, Antoni Filipczak. Dolny rząd: Kazimierz Banaszczyk, Stefan Włodarczyk, Stanisław Czajkowski, Władysław Biskup, Michał Zimnicki, Jan Kowalski, Marian Malinowski, Franciszek Śmigiel

W 1981 r. powstała myśl rozbudowy, remontu istniejącej strażnicy. Rozpoczęła się żmudna ale owocna praca, która zaowocowała nowym budynkiem oddanym do użytku w 1988 r. Dzięki staraniom władz samorządowych jednostka nasza OSP Sławno jest bardzo dobrze wyposażona w sprzęt przeciwpożarowy, w pełne umundurowanie wyjściowe i bojowe. W strażnicy przeprowadzono modernizację ? dokonano wymiany stolarki okiennej, położono płytki, podłączono gaz ziemny.

W 2005 roku zawarto porozumienie z Gminą Sławno w sprawie realizacji przedsięwzięcia inwestycyjnego pod nawą ?Rozbudowa budynku remizy OSP w Sławnie? Inwestycję zrealizowano w latach 2006 ? 2008. Budowa była prowadzona i finansowana przez Gminę Sławno przy dużym zaangażowaniu społecznych druhów strażaków. Praca ta zaowocowała pięknym obiektem, który służy całej społeczności wiejskiej.

Dnia 18 maja 2008r. odbyły się Wojewódzkie Obchody Dnia Strażaka połączone z uroczystym przekazaniem rozbudowanej strażnicy. Na uroczystości przybyli miedzy innymi ordynariusz diecezji Radomskiej ks. bp Zygmunt Zimowski, kapelan wojewódzki strażaków mł. bryg. ks. Henryk Betlej, władze województwa, starostwa i gminy.

Dnia 21 listopada 2008 roku jednostka zostaje włączona do KSRG. Oficjalne uroczystości włączenia którego dokonał Komendant Główny PSP nadbrygadier Wiesław Leśniakiewicz wraz z Podsekretarzem Stanu MSWiA Zbigniew Sosnowski. W 2012 roku jednostka wzbogaciła się o nowy samochód pożarniczy średni marki Mercedes, którego poświecenia dokonał na Powiatowych Obchodach Dnia Strażaka, 23 maja 2013 roku, ks. bp. Henryk Tomasik.

 

 

ZARZĄD OCHOTNICZEJ STRAŻY POŻARNEJ W SŁAWNIE
  
Prezes OSP dh Sławomir Sztaba  

dh  Sławomir Sztaba ? Prezes 

dh Marian Krzysztofik ? Wiceprezes
dh Marek Filipczak ? Wiceprezes - Naczelnik
dh Marcin Filipczak ? Zastępca Naczelnika
dh Paweł Filipczak ? Skarbnik
dh Maciej Trętkiewicz ? Sekretarz
dh Krzysztof Kołodziejski ? Gospodarz
dh Piotr Karasiński ? Kronikarz
dh Wojciech Kołodziejski ? Członek

 
KOMISJA REWIZYJNA 

dh Bartłomiej Kołodziejski ? Przewodniczący 
dh Sławomir Górski - Wiceprzewodniczący
dh Krzysztof Kędziora ? Sekretarz

Zebranie sprawozdawczo wyborcze Ochotniczej Straży Pożarnej w Sławnie - 2021 rok

Zebranie sprawozdawczo wyborcze Ochotniczej Straży Pożarnej w Sławnie - 2016 rok

Grudzień 2024

po wt śr cz pt so nd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Nadchodzące wydarzenia

W chwili obecnej, brak nadchodzących wydarzeń.
BIP
System Informacji Przestrzennej
Koronawirus
Ostrzeżenia meteorologiczne
Przerwy w dostawie wody
Programy Unijne
Programy Krajowe
Lokalna grupa działania
OSP
HDK_PCK_Krewniacy
RPO WŁ
Promuje łódzkie
Monografia
Powiat Opoczyński
IRSIP

Sławno na Facebooku