Piękna pogoda i wspaniała atmosfera towarzyszyła tegorocznym dożynkom gminnym, które odbyły się w niedzielę 25 sierpnia 2019 r. Uroczystość rozpoczęła tradycyjnie dziękczynna msza św. w kościele p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Sławnie, którą koncelebrowali: - ks. kan. Adam Stępień ? proboszcz parafii w Sławnie, - ks. Ryszard Stylski ? proboszcz parafii w Kunicach, - ks. Andrzej Wróblewski ? proboszcz parafii w Kamieniu, o. Kacper Nowakowski.
Po zakończonej mszy św. barwny korowód dożynkowy prowadzony przez Orkiestrę Dętą przeszedł na plac przy Gminnym Ośrodku Kultury w Sławnie, gdzie odbyły się dalsze obchody święta plonów. Wójt Gminy Pan Tadeusz Wojciechowski, powitał serdecznie wszystkich mieszkańców, zaproszonych gości, przedstawicieli Urzędu Marszałkowskiego, wójtów z sąsiadujących gmin, Przedstawicieli Służb Mundurowych oraz Instytucji i Służb Powiatowych Radnych Rady Gminy Sławno, a szczególnie rolników z terenu naszej gminy.
W imieniu wszystkich mieszkańców gminy podziękował rolnikom za owoce ich pracy, za tegoroczny plon, życząc jednocześnie dużo zdrowia i pomyślności oraz dobrych czasów dla rolnictwa.
Oficjalne otwarcie nastąpiło wraz z momentem przekazania bochna chleba i kwiatów, symbolu urodzaju i dostatku oraz szacunku i oddania, przez starostów dożynek na ręce Wójta Gminy i Przewodniczącego Rady Gminy.
Starostami w tym roku byli: Pani Maria Gielec zamieszkuje we wsi Zachorzów, gdzie wraz z mężem Mieczysławem i trzema synami prowadzi gospodarstwo rolne częściowo odziedziczone po rodzicach męża. Państwo Gielcowie korzystając z dofinansowania unijnego oraz krajowego zmodernizowali i wyposażyli swoje gospodarstwo w niezbędny sprzęt ułatwiający. Gospodarstwo specjalizuje się w produkcji roślinnej i zwierzęcej. Głównym kierunkiem działalności w gospodarstwie jest produkcja mleka. Aktualny stan bydła to 15 sztuk krów mlecznych oraz jałówki na uzupełnienie stada. Zaopatrzenie na paszę zapewniają uprawy na 15 ha gruntów własnych oraz dzierżawionych. Głównie uprawia się zboża takie jak jęczmień, pszenice oraz mieszanki zbożowe.
Pan Waldemar Sobczyk jest mieszkańcem Sławna ? Kolonii wraz z zoną Anetą prowadzą gospodarstwo rolne o powierzchni 25 ha z czego 10 ha dzierżawy. Wspólnie wychowują córkę Wiktorie oraz dwóch synów Kacpra oraz Antoniego. Głównym kierunkiem działalności w gospodarstwie Państwa Sobczyków jest hodowla bydła opasowego. Aktualny stan bydła to 25 szt. krów mięsnych w tym 5 szt. krów mlecznych. Średnia sprzedaż roczna mięsa wołowego dochodzi do ok 10 ton. W gospodarstwie Państwa Sobczyków hoduje się również trzodę chlewną sprzedaż mięsa wieprzowego rocznie to ok 5 ton. W gospodarstwie uprawiane są również zboża takie jak pszenżyto, mieszanki zbożowe oraz kukurydzę.
Pięknie wykonany z tegorocznych zbóż i ziół wieniec dożynkowy został ośpiewany przez zespół folklorystyczny ?Róża? z Gawron, a wręczyli go przedstawiciele mieszkańców Gminy: PANI Urszula Ordzińska ? SOŁTYS SOŁECTWA Kozenin, Pani Marzena Włodarczyk- Przedstawiciel sołectwa Owadów PAN Mateusz Witoń ? SOŁTYS SOŁECTWA Gawrony, PAN Rafał Broszczyk ? SOŁTYS SOŁECTWA Prymusowa Wola.
Po zakończonej części wieńcowej, by tradycji stało się zadość wszyscy uczestnicy zostali poczęstowani chlebem z tegorocznych zbiorów. Na ręce, księży, przedstawicieli samorządu województwa łódzkiego, przedstawicieli samorządu gmin ościennych, przedstawicieli służb mundurowych oraz przedsiębiorców i sponsorów Wójt przekazał bochny chleba i serdecznie podziękował za owocną współpracę na rzecz rozwoju gminy.
Następnie rozpoczęto część artystyczną, w której na początku wystąpiły zespoły folklorystyczne z Gminy Sławno zespół Słowiki ze Sławna, zespół Kozenianka z Kozenina, Nieowianki z Wincentynowa oraz kabaret ?Wesołe Babki? z Kozenina. Na scenie zaprezentował się również zespół łabędzie z ŚDS w Olszowcu.
Podczas Dożynek został rozstrzygnięty konkurs na najładniejsze stoisko dożynkowe.Do konkursu zgłosiło się 26 sołectw. Komisja konkursowa w składzie: Zbigniew Wilk ? Sekretarz Gminy, Mariusz Śmigiel ? Przewodniczący Komisji Oświaty Kultury i Sportu oraz Komisji Rewizyjnej oraz Tadeusz Stanik - Kierownik referatu Ochrony Środowiska i Rolnictwa oceniała: wystrój stoiska, walory artystyczne, bogactwo prezentowanych wyrobów z zachowaniem elementów staropolskiej tradycji i zwyczajów ludowych. Wszystkie zgłoszone do konkursu stoiska otrzymały nagrody pieniężne.
Kolejnym punktem programu był występ zespołu DYSTANS w roli głównej z Renatą Dąbkowską wokalistką zespołu. Od godz. 18.30 na scenie królowało disco polo w wykonaniu zespołów CLIVER wprowadzając licznie zgromadzonych uczestników w biesiadny nastrój, który kontynuował zespół ?PRESTIGE?, bawiąc publiczność do późnych godzin nocnych.